Bine ati venit!Pentru a putea vedea link-uri,subiecte si mesaje...INREGISTRATI-va sau LOGATI-va!

«SoftGaming Staff»

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Bine ati venit!Pentru a putea vedea link-uri,subiecte si mesaje...INREGISTRATI-va sau LOGATI-va!

«SoftGaming Staff»
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Personalizarea jocului de Counter-Strike 1.6

3 participanți

In jos

 Personalizarea jocului de Counter-Strike 1.6 Empty Personalizarea jocului de Counter-Strike 1.6

Mesaj Scris de SoftGamingLove Mier Feb 22, 2012 11:04 am

Din lipsa de ocupatie m-am hotarat sa impartasesc cu voi tot ce stiu eu despre personalizarea jocului de pe diverse siteuri/forumuri.
In primul rand trebuie sa aveti un joc cs clasic care il puteti lua de aici. (torent)
Acum depinde ce vreti sa faceti voi jocului... Eu va voi prezenta pe rand metodele mele.
Cum sa schimbi imaginea de background a jocului. Mai simplu nici ca se poate! Alegeti o imagine de background facuta de voi sau luata de oriunde altundeva, daca nu stiti ce sa folositi puteti da search pe google cu textul "wallpaper counter strike 1.6" si gasiti multe variante de preferat alegeti una de dimensiuni mari, va personalizati imaginea in ce program doriti, eu de obicei folosesc Paint.NET sau Adobe Photo Shop pentru asta. Dupa ce imaginea dorita este gata folositi programul Cs Background Maker pentru a seta imaginea dorita bakcground pentru cs. Intrati in program, alegeti jocul (Counter Strike 1.6), Setati rezolutia (pentru cea mai buna calitate este de preferat sa setati rezolutia cu care jucati), apoi dati Load Picture, salvati, dupa care Make Cs Background si gata! Intrati in joc si va aparea backgroundul dorit.
Urmatoarea chestiuta... Modificarea culorilor si transparentei din meniul GUI. Pentru aceasta folosim programul CS color scheme v3 final.
Aici m-am hotarat sa fac si o poza pentru ca e putin mai greu de inteles prin cuvinte.
apasti pe save cs scheme si esti gata! Atentie: daca inchizi programul si vrei sa mai schimbi odata dupa, va trebui sa reiei totul!
Urmatoarea parte.. cum sa modifici culoarea chatului.. aici nu ai nevoie de nici un program, doar dai in consola comanda con_color "255 255 255" , cu tot cu ghilimele, si in loc de 255 255 255, valoarea de rosu, verde, respectiv albastru care vrei sa o contina culoarea ta!
Acum... cum sa facem meniul in limba Romana.. avem nevoie de GameMenu care il dezarhivam in cstrike/Resource/ peste fisierul GameMenu.res. Daca nu gasiti locatia de mai sus, dati search in folderul unde ati instalat jocul la GameMenu si inlocuiti cu cel din arhiva!
Urmatoarea parte.. Skinuri noi. Dupa mult timp de joc simtim ca vrem sa diversificam jocul, si asta e una din metode: schimband skinurile! Nu este deloc greu, fisierele de tip mdl se copiaza in cstrike/models, iar cele care au si sunet, fisierele de tip wav, in cstrike/sound/ ... (aici poate fi weapons sau depinde pentru ce ati luat). Skinuri gasiti aici sau aici.
Tot pe GameBanana gasiti si meniuri GUI gata facute! (mai sus am prezentat cum il puteti personaliza pe al vostru)
Cum sa schimbi melodia de fundal de la inceputul jocului: am mai prezentat mai sus o metoda, dar la mine nu merge! Asa ca, daca mai e cineva cu aceasta problema, poate folosi metoda urmatoare: melodia dorita o redenumiti gamestartup si o puneti in cstrike/media. Daca folderul media nu exista il creati voi! La mine merge!
Cam astea sunt metodele mele de personalizare a jocului, astept intrebari/pareri si imediat ce mai descopar ceva nou voi actualiza acest post sau voi da reply tot aici!
Acest tutorial l-am scris eu, dar programele nu imi apartin! Am strans intr-un singur topic mai multe metode acumulate de mine in timp de pe diverse site-uri/forumuri! Nu imi apartine in totalitate! Am reactualizat unele linkuri de download, rescris si restrans mai multe metode cunoscute de mine intr-un singur topic doar!
Bafta la personalizarea jocului vostru!
avatar
SoftGamingLove
ModeratorModerator

Mesaje : 41
Data de inscriere : 22/02/2012

Sus In jos

 Personalizarea jocului de Counter-Strike 1.6 Empty Re: Personalizarea jocului de Counter-Strike 1.6

Mesaj Scris de χ∂ αη∂яєу Mier Feb 22, 2012 11:06 am

bun tutorial...Bravo Very Happy
χ∂ αη∂яєу
χ∂ αη∂яєу
AdminstratorAdminstrator

Mesaje : 14
Data de inscriere : 22/02/2012
Varsta : 27
Localizare : Braila

Sus In jos

 Personalizarea jocului de Counter-Strike 1.6 Empty Re: Personalizarea jocului de Counter-Strike 1.6

Mesaj Scris de Freezy Boy Mier Feb 22, 2012 11:42 am

Good job ! Wink
avatar
Freezy Boy
Membru SG

Mesaje : 3
Data de inscriere : 22/02/2012

Sus In jos

 Personalizarea jocului de Counter-Strike 1.6 Empty Re: Personalizarea jocului de Counter-Strike 1.6

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum